ROARMY FORUM

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
Căutare avansată  

Stiri:

Site-ul roarmy.ro nu are nici-o legatura cu institutia Ministerul Apararii Nationale si nu poate fi asimilata sub nici-o forma acesteia. Acesta este un site privat.

Autor Subiect: Plecarea in misiune internationala obligatorie  (Citit de 5001 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

John

• Nou Venit
  • *
  • Mesaje postate: 44
Plecarea in misiune internationala obligatorie
« : Octombrie 03, 2010, 12:26:36 »

Dupa cum am citit, conform proiectului de modificare a legii 80,plecarea in misiune nu mai este la latitudinea militarului, adica dispare termenul de voluntariat. Adica vine ordinul, eu sunt obligat sa plec fie ca vreau, fie ca nu vreau.
Sa fie asta o consecinta a faptului ca armata nu mai are voluntari pentru Afganistan? S-au saturat militarii romani de Afganistan ca de Irak probabil sunt satui?
Domnilor parlamentari, garantat cu asta nu rezolvati nimic. Daca omul nu vrea sa plece nu pleaca: isi da demisia si uite asa mai pierdeti oameni.
Poate ar trebui sa le asigurati conditii de viata umane, tehnica necesara la standarde NATO, aceeasi diurna pentru ofiteri si subofiteri.....multe. Poate in aceste conditii oamenii vor mai risca.
Cei doi militari de saptamana asta au murit pentru 2000 de euro pe luna, exact cat castiga un capsunar in Spania sau un zidar in Germania. Domnilor, astia nu risca sa le pice bomba in cap sau sa sara in aer calcand pe o bomba si nici sa fie atacati cu dispozitive improvizate.
memorat

karadeniz

• Nou Venit
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Plecarea in misiune internationala obligatorie
« Răspuns #1 : Octombrie 03, 2010, 10:06:04 »

Din pacate juristii din MApN ( caci ministerul este initiatorul legii) au prevazut si refuzul de a pleca, prin demisie, asa ca prin aceeasi lege se va bloca si aceasta posibilitate, vezi  nou introdusul al. 6 de la art 85.
memorat

Dan

• Nou Venit
  • *
  • Mesaje postate: 3
« Răspuns #2 : Martie 08, 2011, 08:38:43 »

Mai stie cineva daca s-au aprobat modificarile aduse legii 80/1995?
memorat

John

• Nou Venit
  • *
  • Mesaje postate: 44
« Răspuns #3 : Martie 08, 2011, 11:55:01 »

Dan , cam astea ar fi ultimele noutati din ceea ce am gasit eu: http://roarmy.ro/eveniment/2011/04/demisia-este-drept-unilateral-optiune-personala-nu-si-pentru-militarii-aflati-teatre-de-operatiuni/

Poate cineva are alte noutati.........
« Ultima Modificare: Iulie 01, 2011, 10:29:12 de John »
memorat

Pagină creată în 0.075 secunde cu 36 interogări.