ROARMY FORUM

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare
Căutare avansată  

Stiri:

Va dorim bun venit pe forumul RoArmy!!! Aici se poate discuta despre orice cu respectarea legislatiei referitoare la clasificarea anumitor informatii.

Autor Subiect: Am nevoie de ajutor urgent - admiterea in colegiile militare liceale 2012-2013  (Citit de 6601 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

25aug

• Nou Venit
  • *
  • Mesaje postate: 4

Buna ziua , ma numesc Ionut si anul trecut in aprilie am incercat sa intru la liceul militar ''Stefan cel Mare'' insa din pacate nu am fost admis . Mi sa spus atunci de catre un locotenent-colonel ca daca pe timpul cand se dau probele de admitere anul urmator (adica 2012) nu implinesc/depasesc (nici aici nu e clar) 16 ani pot sa mai incerc odata . (sunt nascut pe 25 august 1996)

Mare a fost surpriza cand la centrul zonal militar mi s-a spus ca nu trebuie sa implinesc 16 ani pana la data inceperii anului scolar .

Asa ca am trimis un email la dmru de la mapn si unul catre un alt cadru militar.

Cadrul militar mi-a spus (pe 5 martie) ca momentan se fac schimbari la criteriile de admitere s.a.m.d si imi va da un raspuns sigur in aprilie cand s-au definitizat toate aceste schimbari.

Ieri am primit si raspuns la email-ul trimis pe data de 2 martie la dmru :

memorat

25aug

• Nou Venit
  • *

Citat
Urmare a e-mailului dumneavoastra din data de 02.03.2012 transmis pentru analiza si raspuns Directiei management resurse umane, va comunicam urmatoarele:
Am analizat situatia dumneavostra privind posibilitatea de a intocmi si depune dosarul de candidat pentru colegiul militar si va informam ca raspunsul este favorabil.
Potrivit art.2, alin. (1) din Ordinul Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului privind organizarea si desfasurarea admiterii in invatamantul liceal de stat pentru anul scolar 2012-2013, ,,Admiterea absolventilor clasei a VIII-a in invatamantul liceal de stat pentru anul 2012-2013 se desfasoara in conformitate cu Metodologia de organizarea si desfasurarea admiterii in invatamantul liceal de stat pentru anul scolar 2011-2012 .....  .” 
La art. 3, alin. (3) din ordinul mentionat anterior se precizeaza ca, ,,Absolventii clasei a VIII- A din promotia 2011, indiferent de varsta, precum si cei din promotiile anterioare care nu implinesc 18 ani pana la data de 11 septembrie 2011 inclusiv, se inscriu la invatamantul liceal, la cursurile de zi.”
In concluzie, va puteti prezenta la Biroul de informare recrutare din Centrul militar zonal Vrancea pentru intocmirea dosarului de candidat la colegiul militar.
memorat

25aug

• Nou Venit
  • *

Pe unele anunturi publicate pe internet (pe data de 6 martie) scrie ca nu trebuie sa depasesti varsta de 16 ani pana pe data de 31 decembrie , pe site la mapn sectiunea recrutare elevi sa nu depasesti 16 ani pana la data inceperii anului scolar.

Bineinteles acum astept acel telefon de la cadrul militar , in momentul de fata ala e sfant si doar atat.

[UPDATE] Acum cateva zile un coleg (care a fost cu mine anul trecut la campulung sa dam probele) a sunat la centrul zonal militar din judetul meu si i s-a spus ca mai putem incerca odata...

In unele locuri se zice ca nu , in altele ca da...Cred ca pe buna dreptate spun : In ce hal mai e organizata armata din tara in momentul de fata , peste tot intra doar incompetenti  prin spagi si cei care cu adevarat isi doresc sa fie aiba o cariera militara si sunt extrem de motivati  primesc doar raspunsuri seci si sunt tratati cu indiferenta ?

Rog un utilizator care este la curent cu acest lucruri , si stie exact cum sta treaba sa imi dea  un raspuns clar pentru ca imi doresc foarte mult sa fiu admis in liceul militar.

Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale , am scris acest mesaj dupa o zi extrem de obositoare , si este impartit in 3 deoarece  se pare ca un mesaj este limitat la maxim 2000 de caractere
memorat

John

• Nou Venit
  • *
  • Mesaje postate: 44

25aug, eu nu pot sa-ti dau un raspuns oficial dar te pot sfatui sa urmezi adresa oficiala a DMRU intrucat este institutia ce face regulile in materie de resurse umane. Eventual ia cu tine la centrul militar si raspunsul primit in caz ca un ”Toma Necredinciosul ” de acolo nu vrea. Dar din cele spuse de tine, si acestia ti-au confirmat ca poti incerca deci...........urmeaza calea oficiala si lasa barfele deoparte.

Din raspunsul primit de la DMRU eu inteleg ca nu trebuie sa implinesti 18 ani la inceputul anului scolar. Pe site-ul mapn se poate strecura si o greseala.....deci nu-mi ramane decat sa-ti doresc bafta multa la admitere.
« Ultima Modificare: Martie 28, 2012, 09:31:09 de John »
memorat

25aug

• Nou Venit
  • *

am 2 minute de cand am sunat iar la centrul zonal militar , nici nu am apucat bine sa vorbesc ca m-au si recunoscut , cred ca dupa atatea email-uri trimise pe la bucuresti , telefoane peste telefoane au invatat numarul meu :))

au spus ca ieri au primit si ei prin email un articol (probabil ceva asemanator cu cel primit de mine de la dmru) si ca ma pot duce sa depun dosarul. in concluzie maine ma duc sa imi depun dosarul pentru liceul militar !

memorat

John

• Nou Venit
  • *
  • Mesaje postate: 44

Sa ai bafta multa la admitere. :)
memorat

Pagină creată în 0.073 secunde cu 39 interogări.